Piecyki na drewno

piecyk na drewnoOd jakiegoś czasu opalanie drewnem znów jest modne. Coraz więcej gospodarstw, które mają dostęp do taniego surowca decyduje się na ogrzewanie przy użyciu właśnie surowca w postaci drewna.

Pojawiło się wiele nowoczesnych systemów, które wykorzystują opalanie drewnem. Na pewno wyższe ceny innych materiałów opałowych się do tego przyczyniły. Sposoby wyrabiania drewna opałowego oraz technika kotłów grzewczych opalnych drewnem obecnie mają już wysoki poziom rozwoju. Pomimo tego drewno opałowe rozliczać można w jednostkach objętości. Dlatego moc jaką daje będzie się obliczać w przeliczenie masy właściwej na metry przestrzenne.

Na pewno będą występować różnica w możliwościach opałowych pomiędzy drzewem iglastym oraz liściastym. W przypadku takiej samej masy suchego drewna to liściaste będzie pozwalało na nieco lepsze ogrzewanie przy wyższej wartości opałowej. Dobrze sprawdza się drewno bukowe, którego metr sześcienny jest jak 215 litrów oleju. Dodatkowo pojawiają się korzyści o charakterze ekologicznym związane z wykorzystywaniem właśnie takiego materiału opałowego.

Trzeba także brać pod uwagę to, że palenie drewnem jest możliwe tylko, jeśli mamy suche drewno, którego wilgotność nie będzie przekraczać 20%. Taki efekt da się uzyskać, jeśli przeprowadzi się proces suszenia, który będzie trwał około dwa lata. Świeże, a więc wilgotne drewno będzie się dymić i oddawana wilgoć będzie się osadzać w przewodach kominowych. Najlepiej jest układać stosy drewna w miejscach suchych oraz przewiewnych, tak by dało się je łatwo suszyć.

Drewno z poszczególnych lat leżeć powinno osobno, tak by nie doszło do przemieszania. Na magazyn dla drewna można przygotowywać pustą szopę, która będzie odpowiednio przewiewna. Można także przygotować stertę i przykryć ją dachem. Drewno trzeba sobie układać blisko domu, tak by nie trzeba było go przenosić.

Autor

Anatol Piekarski

specjalista w zakresie: uruchomienie i serwis kotłów grzejących;
montaż piecyków wolnostojących lub kominków na pellet

Zobacz również