O czym pamiętać decydując się na palenie drewnem?

ogrzewanie drewnemOgrzewanie drewnem cieszy się niesłabnącą popularnością i nie dzieje się tak wcale bez przyczyny. W skali makro jest to rozwiązanie proekologiczne, mamy bowiem do czynienia z paliwem odnawialnym. Owszem, aby ogrzać dom, musimy godzić się na ścinanie drzew, jeśli jednak w ich miejsce sadzone są nowe egzemplarze, już za kilkanaście lat nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystać je w takim samym celu.

Naturalnie proces tworzenia z drewna paliwa jest zdecydowanie bardziej złożony i wcale nie kończy się w momencie, w którym drzewo osiąga wysokość uprawniającą do jego ścięcia. Po ścięciu konieczne jest jego porąbanie oraz złożenie w odpowiednim miejscu – przewiewnym, a jednocześnie zadaszonym. Okres leżakowania trwa co najmniej dwa lata, przyjmuje się bowiem, że wilgotność drewna powinna spaść poniżej dwudziestu procent, jeśli chcemy postrzegać je jako paliwo wartościowe.

Jeśli zatem analizujemy parametry palenisk, musimy mieć świadomość tego, że dotyczą one drewna odpowiednio przygotowanego i tylko dla takiego znajdują zastosowanie. W każdym innym przypadku nie ma mowy o uzyskaniu parametrach zalecanych przez producenta paleniska, a to wiąże się z określonymi konsekwencjami dla osoby wykorzystującej palenisko w praktyce. Na pierwszy plan wysuwa się to, że zarówno w samym palenisku, jak i w przewodzie kominowym pojawia się brudząca sadza i wilgoć. Problemem okazuje się również reklamowanie produktu, który działa niezgodnie z naszymi oczekiwaniami, producent może bowiem uznać, że jest to wynik ignorowania jego wskazówek.

Palenie drewnem ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, a słuchając ich argumentów nie można nie odnieść wrażenia, że bardzo duże znaczenia ma to, w jaki sposób jest ono wykorzystywane. Jeśli mamy do czynienia z kominkiem stosowanym przede wszystkim w celach rekreacyjno-grzewczych, jego obsługa może sprawiać dużo radości. Owszem, również wówczas należy drewno porąbać i zatroszczyć się o jego odpowiednie składowanie, można jednak odnieść wrażenie, że czynność ta ma wyłącznie korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Sytuacja komplikuje się wtedy, gdy palimy drewnem w dość dużym domu, zima nas nie oszczędza, a my sami mamy do spełnienia także szereg innych obowiązków. W takim układzie może się okazać, że na nasze barki trafia zobowiązanie, z którym trudno sobie poradzić. Oczywiście, nie brakuje teoretyków palenia w kominkach potrafiących wyliczyć z niezwykłą precyzją, kiedy należy rozpalić palenisko, aby mieć pewność, że po powrocie do pracy zastanie się ciepły dom. Nietrudno się jednak domyślić, że są to obliczenia dość nieprecyzyjne. Zazwyczaj zakładają optymalne warunki, w jakich pali się drewno i bezawaryjny kominek, a przecież za idealne nie są uznawane nawet najnowocześniejsze rozwiązania. Jeśli zatem problem ogrzewania ma być rozwiązany w sposób efektywny, warto się o to zatroszczyć już na etapie projektu domu.

Autor

Anatol Piekarski

specjalista w zakresie: uruchomienie i serwis kotłów grzejących;
montaż piecyków wolnostojących lub kominków na pellet

Zobacz również