Co wybrać – pellet czy ekogroszek?

pelet czy ekogroszekOd wielu lat najpopularniejsze wśród paliw stałych są ekogroszek i pellet. Pellet jest przyjazny dla środowiska, pakowany w poręczne worki, jednak jego koszty zakupu są wyższe. Ekogroszek jest bardziej wydajny w ogrzewaniu, jednak ciężko dbać o porządek i czystość przy kotle grzewczy. Tak naprawdę jednoznaczna odpowiedź które z tych paliw jest lepsze nie istnieje, więc i wybór sprawia trudności.

A zdecydować musimy się w momencie wyboru rodzaju ogrzewania, ponieważ zależy ono od rodzaju paliwa na jaki się zdecydujemy. Zazwyczaj każdy z nas chce mieć paliwo łatwo dostępne, w odpowiedniej cenie oraz w jakości spełniającej wymogi ochrony środowiska i kaloryczności. Może na początek, zanim ktoś zdecyduje się na wybór, zróbmy porównanie pelletu z ekogroszkiem.

Pellet powstaje z odpadów drewnianych takich jak trociny, wióry, łuski słonecznika czy słomy, a więc z biomasy, czyli jest surowcem przyjaznym dla środowiska. Sprzedawany jest w postaci granulatu, pachnie drewnem i jest odnawialny. Ekogroszek jest zaś pochodną węgla kamiennego, sprzedawany w formie granulatu, najlepszy jest taki z niską zawartością siarki, a z wysoką kalorycznością.

Co zatem wybrać?

Skupmy się na kilku najistotniejszych czynnikach. Sprawa ekologii, czyli spalanie i pochodzenie surowca. Tutaj zdecydowanie wygrywa pellet, jest całkowicie naturalny, a jego spalanie daje taką ilość dwutlenku węgla jaka drzewo pochłania w okresie wzrostu. Natomiast spalanie ekogroszku wprowadza do atmosfery znacznie większą ilość CO2, choć są wersje które posiadają znak bezpieczeństwa ekologicznego.

Kolejną istotną sprawą jest popiół powstały ze spalania. Popiół z pelletu możemy użyć jako rodzaj nawozu, ale ilości ze spalenia jednej tony nie zwalają z nóg, to raptem parę kilogramów. Utrzymanie czystości w kotłowni, to kolejny element rozważań. Podczas użytkowania ekogroszku pył węglowy może osadzać się na ścianach i w szczelinach całego pomieszczenia. W tym przypadku utrzymanie czystości i estetyki pomieszczenia raczej nam się nie uda, a ponadto duża ilość popiołu zmusza nas do częstego czyszczenia popielnika i całego pieca. Jeśli chodzi o pellet, nasza praca ogranicza się do podania surowca do podajnika urządzenia, wybrania popiołu i czyszczenia pieca co kilka tygodni.

Chyba jednak najistotniejszym elementem tego wszystkiego są koszty eksploatacji tych dwóch paliw. Do tej pory przez wiele lat ekogroszek wygrywał cenowo, ale kilka ostatnich sezonów nie było łaskawych odnośnie kosztów węgla, więc różnica cenowa bardzo zmalała, i wynosi około sto do stu pięćdziesięciu złotych za tonę. Ekogroszek wygrywa jednak w dalszym ciągu swoją kalorycznością, pod tym względem zdecydowanie bardziej opłaca się jego użytkowanie.

Autor

Jan Modraczek

specjalista w zakresie: montaż kolektorów słonecznych; wewnętrzne instalacje CO - grzejnikowe, podłogowe; wewnętrzne instalacje wod-kan

Zobacz również