"Koza" - drugie życie pieca wolnostojącego

koza - piecyk wolnostojącyKozy to piecyki wolnostojące, które ciągle jeszcze budzą skojarzenia z biedą i zagubionymi na prowincji wiejskimi domami. Często są też postrzegane jako rozwiązania pojawiające się w budownictwie socjalnym. Okazuje się jednak, że coraz częściej pojawiają się również na salonach prezentując się na nich na tyle dobrze, że wielu osobom ich obecność wydaje się w pełni naturalną.

Stosowana dziś stylistyka i estetyka przyczynia się do tego, że nie ma chyba takiej aranżacji, w której „kozy” nie znalazłyby zastosowania. Dotyczy to zarówno domu, jak i mieszkania i nie ma wiele wspólnego z żeliwnymi konstrukcjami z dawnych czasów. Dzisiejsze kozy są postrzegane jako rozwiązania, które radzą sobie dobrze z ogrzewaniem nawet bardzo dużych powierzchni, nie bez znaczenia wydaje się jednak i to, że bez trudu wprowadzają w mieszkaniu miły nastój. Co więcej, zarówno koszt i zakupu, jak i konserwacji i użytkowania jest mniejszy niż ma to miejsce w odniesieniu do klasycznych kominków.

Kozy mogą być zbudowane zarówno z żeliwa, jak i ze stali, coraz częściej w konstrukcjach tego typu wykorzystywane jest przy tym również szkło hartowane oraz kafle ceramiczne. W ich konstrukcji zastosowanie znajdują również cegły szamotowe znane przede wszystkim z tego, że pozwalają na dłuższe utrzymanie ciepła. Koszt zakupu kozy jest uzależniony przede wszystkim od tego, jak jest ona zbudowana. Najprostsze, najczęściej żeliwne, modele, można już dostać za kilkaset złotych, jeśli jednak chcemy nabyć wykonany na zamówienie piękny piec o dużej mocy, musimy liczyć się z kosztem nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Moc jest zresztą jednym z czynników różnicujących piece wolnostojące. Te najmniejsze mają moc 4 kilowatów i są postrzegane przede wszystkim jako dodatkowe źródło ciepła. W zależności od tego, jaki model przypadnie nam do gustu, koza może być zasilana nie tylko drewnem liściastym, ale również węglem i brykietem drzewnym. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, komu najbardziej odpowiadać będzie piec wolnostojący, jest to bowiem w dużej mierze uzależnione od tego, jak planujemy go wykorzystywać. Proste konstrukcje wykonane z żeliwa charakteryzują się tym, że szybko stają się ciepłe. Niestety, równie szybko się wychładzają, co stanowi ich poważną wadę.

Można je stosować jako sposób na ogrzewanie warsztatu, nie sprawdzą się jednak jako jedyne źródło ciepła w dużym salonie. Osoby, które myślą o zakupie kozy nie mają problemu z wymienieniem zalet najbardziej charakterystycznych dla tego typu rozwiązania. Na pierwszy plan wysuwa się to, że nie trzeba budować dla niej specjalnego kominka, a tym samym piecyk może się pojawić niemal wszędzie.

Plusem tego rozwiązania jest również jego efektowny wygląd oraz wyjątkowa atmosfera, na jaką można liczyć za jego pomocą. Koza to także rozwiązanie sprawdzające się znakomicie w niewielkich mieszkaniach, w których klasyczny kominek nie znajduje zastosowania. Co więcej, w przypadku przeprowadzki można ją zabrać ze sobą.

Autor

Jan Modraczek

specjalista w zakresie: montaż kolektorów słonecznych; wewnętrzne instalacje CO - grzejnikowe, podłogowe; wewnętrzne instalacje wod-kan

Zobacz również