Dodatkowe ogrzewanie mieszkania - piecyki wolnostojące na drewno

piecyk wolnostojący na drewnoWiele osób decyduje się obecnie na to, by zamiast kominka zdecydować się na piecyk wolnostojący. Okazuje się, że takie rozwiązanie może być także efektywne. I sprawdzą się takie rozwiązania między innymi w mieszkaniach, gdzie jest mały metraż albo słaby strop, tak że przygotowanie kominka nie będzie możliwe. Warto wiedzieć o takich piecykach nieco więcej - zapraszamy do lektury.

Piecyki na drewno nie dadzą oczywiście tak wiele ciepła jak tradycyjne palenisko. Dlatego raczej mogą takie piecyki wspierać zwykłe ogrzewanie, które będzie normalnie funkcjonować w domu. Piecyki obecnie przygotowywane rzeczywiście są niezwykle interesujące. Przede wszystkim są one oferowane w wielu różnych formach estetycznych co jak się wydaje sprawia, że każdy może tam szukać dla siebie coś intersującego. Jeśli zdecydujemy się na piecyk wolnostojący to możemy wybierać różne kolory, wzory czy formy.

Jeśli zdecydujemy się na uniwersalny piecyk i będziemy w stanie go dobrze dopasować do wnętrza to tak naprawdę można być pewnym, że piecyk doskonale będzie pasował nawet do stylowego salonu. Nowoczesne wzornictwa nie zawsze wykluczają zastosowanie takiego piecyka. Jak się wydaje wśród licznych propozycji znajdą się także takie piecyki, które będzie się także dało dopasować odpowiednio do nowoczesnego wnętrza.

Zaletą na pewno będzie to, że taki piecyk nie zajmuje wiele miejsca. W związku z tym nawet na małym metrażu będzie się on dobrze sprawdzał. W niektórych piecykach mamy przeszklone drzwiczki, dzięki czemu pojawia się wyjątkowa estetyka paleniska, które jest dla wszystkich widoczne. Wybierając piecyk warto szukać rozwiązań, które będą dobrze dopasowane do wnętrza.

Jeśli chcemy przygotować taki piecyk w taki sposób, że będzie on stanowił główne ogrzewanie to tak naprawdę trzeba się zastanowić nad tym jaki metraż mamy i jaką moc będzie generował piecyk. Średnio 1kW jest w stanie dać ciepło na 10 metrach kwadratowych. Dlatego piecyk pod kątem mocy musi być dobrany odpowiednio do metrażu naszego pomieszczenia. Jeśli wybieramy piecyk sprawdzajmy czy sprawność jest na poziomie przynajmniej 70%. Wtedy będzie można mówić o tym, że piecyk dobrze się sprawdzi i taka inwestycja rzeczywiście będzie miała sens. W innym przypadku, gdy sprawność będzie mniejsza piecyk mija się z celem.

Autor

Jędrzej Sikorski

specjalista w zakresie: modernizacja systemów grzewczych; kompleksowe wykonanie kotłowni w domach i obiektach; montaż pomp ciepła

Zobacz również