Czy warto zainwestować w piec wolnostojący na drewno?

koza na drewnoPiec wolnostojący, który był określany jako koza obecnie wraca do łask. Okazuje się, że jest coraz chętniej wybierany. Coraz więcej osób go kupuje. Trzeba zauważyć, że współczesne kozy są już dużo lepsze.

Jest to praktyczne rozwiązanie, które może mieć także charakter dekoracyjny, dlatego łączy się tutaj kilka istotnych elementów. Raczej jednak nie będzie można ich traktować jako głównego ogrzewania w domu co może stanowić pewien problem. Mogą być pewnym uzupełnieniem. Każdy oczywiście ma swoje potrzeby i może sam wybrać jaką ilość pieców u siebie w mieszkaniu będzie chciał instalować. Zawsze jednak trzeba pamiętać o tym, że do każdego pieca konieczny będzie przewód kominowy.

Jeden przewód – jedno urządzenie

Przed instalacją również ten przewód musi być badany przez kominiarza. Piece produkuje się ze stali i żeliwa. Każda taka opcja ma swoje plusy i minusy. Żeliwne piece nagrzewają się długo, ale potem będą dłużej trzymać ciepło. Dodatkowo żeliwo jest plastycznym materiałem i piece wykonywane z jego użyciem najczęściej wyglądają dużo lepiej.

Pasują do stylowych wnętrz

Można dzięki temu nadawać im uroku. Najczęściej żeliwne kozy są droższe od tych stalowych. Piece stalowe są lżejsze i szybko się nagrzewają, ale niestety ciepło bardzo szybko tracą. Przy kupnie pieca trzeba zwracać uwagę na naprawdę wiele rzeczy. Między innymi powinniśmy sprawdzać czy istnieje możliwość regulowania mocy, to jak się dokłada opału czy usuwa popiół oraz jaka jest sprawność. Dobra koza będzie miała sprawność na poziomie 70 procent. Piec taki będzie świetnym rozwiązaniem w przypadku osób, które chcą mieć w domu ogień żywy jako formę ciepła.

Nie ma tutaj praktycznie ograniczeń, gdy chodzi o pomieszczenie, gdzie taka koza może być ustawiona. Najważniejsze jest by istniał dostęp do komina. Przy instalacji jest to tak naprawdę jedyny wymóg. Nowoczesne kozy wyposażone są w komory spalania a to sprawia, że bezpieczeństwo eksploatacji będzie większe. Sprawność, o której już wspominaliśmy będzie można porównać do tradycyjnego kominka. Niektórzy producenci mają takie modele, które pozwalają nawet na używanie tego pieca do przygotowywania posiłków. Pod kątem estetycznym chyba każdy znajdzie taki piec, który jemu będzie odpowiadał.

Dla każdego coś dobrego...

Kozy są dostępne w różnych wariantach nowoczesnych i klasycznych. A to będzie dawało możliwość dopasowania takiego pieca estetycznie do swojego domu. Piece, które są nam dostępne mają różne możliwości, jednak najważniejsze będzie oddawanie ciepła do pomieszczenia, w którym się znajdują. Gdy chodzi o praktyczność takiego piecyka to na pewno możliwość jego demontażu i montażu w innym miejscu to zawsze dobre rozwiązanie, z którego warto będzie skorzystać. W przypadku kominków takich możliwości tak naprawdę nie ma. Przy demontażu kozy problemu nie będzie. A co jeszcze także ważne to fakt, że kozy są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują szkodliwych spalin.

Autor

Jan Modraczek

specjalista w zakresie: montaż kolektorów słonecznych; wewnętrzne instalacje CO - grzejnikowe, podłogowe; wewnętrzne instalacje wod-kan

Zobacz również